sreda, 30. september 2015

Cabernet sauvignon Bagueri - Vinska klet Goriška Brda

Pozdravljen ljubitelj vina!

Pa nadaljujmo s predstavitvami vin. Vinska klet Goriška Brda je največja vinska klet v Sloveniji. Na leto pridela kar 7 milijonov litrov vina. Svoje izdelke redno daje na ocenjevanje. Tudi tale cabernet sauvignon je prejel kar nekaj nagrad; zlato medaljo na festivalu Vino Ljubljana, zlato medaljo na Radgonskem sejmu AGRA in mogoče še najbolj žlahtno - zlato medaljo iz tekmovanja Concours mondial v Bruslju.

Te nagrade niso ravno od muh, zato sem mogoče od vina pričakoval več. Predvsem me je motilo, da ni bilo pravega taninskega oprijema in da je bilo kar precej mehko. Seveda pa ima vino tudi svoje dobre plati. Več o njem si lahko prebereš pod sliko.


Sorta: cabernet sauvignon
Letnik: 2011
Sladkorna stopnja: suho
Alkoholna stopnja: 14.5%
Poreklo: Goriška Brda, Slovenija
Cena: 11,89 €
Vinifikacija: Vino zori v sodih 12 mesecev; 80% v barik sodčkih ter 20% v velikih hrastovih sodih

Opis vina:
Vino je rubinaste barve s fuksija odtenki. Aroma je srednje izražena, po gozdnih sadežih, v ozadju tudi malenkost čokolade. V ustih je vino suho, uravnoteženo, srednje polnega telesa, sadno in pitno ter ima prijetno sladkost. Za moj okus ne deluje dovolj resno za to linijo. Taninski oprijem se mi zdi malenkost premalo čvrst. Pookus je saden, srednje dolg in malenkost pogreni. 

Na kratko: Vino je lepo mehko in pitno, kljub visoki stopnji alkohola. Vendar bi po mojem mnenju vino te linije moralo biti bolj čvrsto in kompleksno.

Ocena:

Ujemanje s hrano: Vino si bi upal zaradi prijetne sladkosti ponuditi zraven ne preveč sladke čokoladne torte z nadevom iz gozdnih sadežev.

Do naslednjič ...

torek, 29. september 2015

Obvestilo za bralce

Pozdravljen ljubitelj vina!

Približujemo se 100. objavi in tudi prvi obletnici nastanka bloga. Po enem letu se že vidi, kaj bi bilo potrebno spremeniti oziroma dodati. Preobleko sva s punco zamenjala že pred dobrim mesecem. Zdaj pa je čas za malenkostne vsebinske spremembe oziroma bolje rečeno dodatke. Velja še povedati, da bloga za nazaj ne bom spreminjal. 


Prvi dodatek bodo numerične ocene vin. Ne zaradi tega, ker bi se hotel igrati sodnika, ampak zaradi tega, ker hočem svoje mnenje izrazit, tako da ne bo dvoumno ali pa napisano med vrsticami. Obljubim, da ne bo pristranska, ne morem pa obljubit, da ne bo subjektivna. Ker konec koncev je vsaka ocena vina do neke mere subjektivna. Mislim pa, da sem v tem času, od kar sem tako zagret ljubitelj vin, poizkusil veliko vin in se (samostojno) tudi izobrazil.


Za prikaz ocene sem se odločil za zvezdice, ker sem takih ocen vajen še iz Vinskega vodiča in kasneje tudi iz osebnih zapiskov. Lestvica bo sestavljena iz ocen od ene do petih zvezdic, kjer bodo možne tudi vmesne (polovične) ocene. Pomen "polnih" ocen je naslednji:



Vina z večjo napako (pri okusu ali aromi) in vina, ki so preprosto zgrešena.
Preprosta vina, ki jih ne bi ravno priporočal.
Korektna vina, ki že nudijo zadostno mero zadovoljstva.
Zelo dobra vina, ki jim manjka le malo, da bi bila vrhunska (včasih samo čas).
Vrhunska vina, ki bi jih brez zadržkov priporočal vsakemu.
Najboljša vina, ki bi jih pil, če bi vedel, da jutri ne obstaja. Obvezen del moje osebne zbirke.

Poleg tega sem se odločil, da bom v spodnjem delu, kjer naštevam lastnosti vina, dodal še atributa poreklo in cena. Pri slednji se bom omejil na cene iz bodisi spletnih bodisi navadnih trgovin. Praviloma pa velja, da so cene vin pri njihovih pridelovalcih (v kleti) nižje. 


Upam, da bo zate bralca blog še vedno ostal vir neodvisnih informacij o vinu in da ga boš še naprej rad bral. Na kakršnakoli vprašanja ali komentarje, pa bom, če bom le znal, z veseljem odgovoril. 


Do naslednjič ... 

četrtek, 24. september 2015

Sauvignon "V" Vajgen - Dveri-pax

Pozdravljen ljubitelj vina!

Že kar nekaj časa je minilo od zadnje objave, zato se kar takoj lotimo posla. Na blogu sem predstavil že kar nekaj vin iz vinske kleti Dveri pax. V le-tej pridelujejo tri linije sauvignonov: svežega, Vajgen in Vajgen "V". Prvega sem pred nekaj časa že opisal, danes pa se bom posvetil slednjemu. Kot si že mogoče uganil, gre za najvišjo linijo vina te sorte. Vajgen je ime hriba, na katerem leži njihov vinograd, ki ima najboljšo lego za sauvignon. "V" pa pomeni izbor najboljšega grozdja iz tega vinograda. 

Jasno je, da to vino pridelujejo le ob najboljših letnikih in da je za večje priložnosti. Zasluži si vso pozornost in spoštovanje pivca, saj je pridelano z veliko znanja in skrbi. Na koncu pa vseeno odloči subjektivna nota posameznega človeka. Namreč, po mojem okusu je kislina rahlo preveč agresivna. In zaradi tega ne sodi v sam vrh slovenskih sauvignonov. Je pa zagotovo tik pod njim.

Naj še povem, da smo na degustaciji v kleti poizkusili istoimensko vino letnika 2007. Le-to pa zagotovo spada med tri najboljše sauvignone, kar sem jih kdaj pil.



Sorta: sauvignon
Letnik: 2008
Sladkorna stopnja: suho
Alkoholna stopnja: 13.5%
Vinifikacija: Vino je 30 mesecev zorelo v 225l-skih barik sodčkih.

Opis vina:
Vino je srednje intenzivne zlate barve z nežnimi jantarnimi odtenki. Aroma je sprva diskretna in se počasi, ampak zanesljivo odpira. V ospredju je sadna nota (kosmulja), v ozadju les in maslo, tudi cimet. Sortno in povrhu še dovolj sveže. V ustih je podobna zgodba kot pri aromi. Potrebno je nekaj časa v dekanterju, da vino da vse od sebe. Je suho, z značilno sauvignonsko kislino, toplo, krepko, z lepo maslenostjo in dokaj polnega telesa. Odhod je precej topel, nekoliko grenak in dolg. 

Na kratko: Vrhunsko vino, ki je kljub daljšem zorenje v barikih ohranilo dovolj sortnosti. Za velike priložnosti!
Ujemanje s hrano: Vino bi ponudil k jagenjčkovim zarebrnicam v zeliščnih skorjici. Seveda pa lahko to vino"pokrije" širok nabor hrane, od lažjih hladnih predjedi, morskih jedi, pa vse do glavnih jedi iz perutnine ali drobnice.

Do naslednjič ... 

torek, 15. september 2015

Malvazija - Zaro

Pozdravljen ljubitelj vina!

Zadnjič sem bil z družino po dolgem času v starem mestnem jedru Izole. Priznati moram, da me je ta pozitivno presenetila. Izola je namreč v zadnjih nekaj letih naredila velik korak naprej v razvoju turizma. Mestece je bilo živo in gostilnice ob obali polne. Ko smo med jedmi imeli malo daljši premor, smo se trije odločili, da gremo na hitro pokukat še v notranjost starega dela. Kot naročeno nas je za dvema ovinkoma čakal vinski bar Manzioli. Le-ta je v lasti izolske vinske kleti Zaro. V njem lahko poizkusiš in tudi kupiš vsa njihova vina po enaki ceni, kot jo imajo v kleti. Manzioli bar oziroma Manziolijev trg pa zagotovo poznate tisti, ki ste se kdaj udeležili festivala oranžnih vin, ki zdaj že tradicionalno poteka na tem trgu.

Posvetimo se zdaj vinu. Na Obali se vse več vinarjev odloča, da tudi bela vina macerira. Tale malvazija je bila macerirana le tri ali pet dni (ne spomnim se točno), a bi jo vseeno uvrstil med oranžna vina. Je pa res, da vino zaradi tega ni izgubilo svežine in tudi tistega priokusa maceracije skorajda ni. Vino je strukturirano in polno, a vseeno mehko in pitno.


Sorta: malvazija
Letnik: 2011
Sladkorna stopnja: suho
Alkoholna stopnja: 14.0%
Vinifikacija: Maceracija vina ja trajala tri ali pet dni. O načinu zorenja vina podatkov žal ni. Predvidevam, da je zorelo v barik sodčkih.

Opis vina:
Vino je svetlo rumene barve in je motno. Aroma je kar izražena, lepa, po suhem sadju (najbolj marelicah), cimetu in tropskih sadežih (grenivka). V ustih je vino suho, uravnoteženo, mehko, masleno in dokaj polnega telesa. Tudi svežine je dovolj. Taninov se prav tako najde nekaj. Odhod je kar dolg, čutiti je mandlje in grenivko. 

Na kratko: Prav dobra polnejša malvazija z zadostno mero svežine.
Ujemanje s hrano: Vino bi postregel k sveži sipini rižoti.

Do naslednjič ...

nedelja, 13. september 2015

Cabernet sauvignon - Ferdinand (letnik 2013)

Pozdravljen ljubitelj vina!

Povsod po Sloveniji so že prejšnji teden začeli s trgatvami. Ta vikend smo jo imeli tudi mi. Grozdje je bilo lepo, sladko in gnilobe skorajda ni bilo. Trgati je bilo pravi užitek, sploh če se spomnim lanske trgatve, ko si moral vsak grozd minuto ali dve obrezovat, da si odstranil vse gnile jagode. 

To je dobra novica za vinogradnike, ki so po lanski katastrofalni letini upali, da jim bodo letos vremenske razmere bolj naklonjene. Po tem kar sem videl v našem vinogradu, si upam trditi, da bodo vina letnika 2015 nadpovprečno kvalitetna. In to je dobra novica tudi za nas - ljubitelje vin.

Vino, ki danes predstavljam, je še eno izmed vin iz vinske kleti Ferdinand. Ko sva bila s punco tam na degustaciji, je g. Četrtič "potožil", da je to vino tako dobro, da jim je zaradi njega upadla prodaja rdečega Ferdinanda (v blogu sem ga že predstavil). Slednji je namreč vino za posebne priložnosti. Tale cabernet sauvignon pa je primeren za katerikoli dan v tednu in za kakršnokoli priložnost.


Sorta: cabernet sauvignon
Letnik: 2013
Sladkorna stopnja: suho
Alkoholna stopnja: 14.0%
Vinifikacija: Maceracija traja 8 dni, nato se vino pretoči v inoks cisterne, kjer zori približno 10 mesecev.

Opis vina:
Vino je svetlo rubinaste barve z živahnimi rdečimi odtenki. Aroma je bolj diskretna, sveža in sortna; po gozdnih sadežih (najbolj po ribezu in višnjah), v ozadju poper. V ustih je vino suho, srednje polnega telesa, sveže, z redkimi zelo drobnimi mehurčki CO2, lepo sadno (višnje), s kislino, ki je živahna, a ne izstopa preveč. Taninov je nekaj in so ravno dovolj čvrsti. Pookus je srednje dolg, saden in lepo osvežilen. 

Na kratko: Referenčno sveže rdeče vino. Zelo dobro razmerje med ceno in kakovostjo.
Ujemanje s hrano: Vino je idealno za vse vrste mesa iz žara. Lahko pa ga brez problema pijemo tudi brez spremljave hrane.

Do naslednjič ... 

ponedeljek, 7. september 2015

Beli jebačin - Pasji rep (letnik 2011)

Pozdravljen ljubitelj vina!

Nadaljujemo s še eno belo zvrstjo, tokrat iz skrajnega zgornjega dela Vipavske doline. Le-ta je sestavljena iz malvazije, rebule in zelena. Tri bolj ali manj lokalne sorte, ki obetajo pitno in mineralno vino z lepo aromo.

To seveda ni prvo vino iz kleti Pasji rep, ki ga predstavljam. Dvakrat sem opisoval prav rdečega jebačina (prvič letnik 2011, drugič pa letnik 2006). Oba sta bila na visokem nivoju, tisti iz letnika 2006 je bil odličen.

No, odkrito moram povedati, da beli jebačin ne dosega kakovosti njegovih rdečih soimenjakov. Aroma je sicer lepa in nežna, vendar v ustih vino ne prepriča popolnoma. Škoda.



Sorte: 1/3 malvazije, 1/3 rebule in 1/3 zelena.
Letnik: 2011
Sladkorna stopnja: suho
Alkoholna stopnja: 13.0%
Vinifikacija: Vino je zorelo v barik sodčkih.

Opis vina:
Vino je bledo svetlo zlate barve. Aroma je srednje izražena, po belem cvetju in zrelih jabolkah. V ozadju sta še nežni noti lesa in vanilije. Zagotovo najlepši del vina. V ustih je vino suho, z redkimi a opaznimi tanini in izraženo kislino, ki jo spremlja precej kiselkast okus. Le-ta zastre vse ostalo. Pookus je krajši, malenkost grenak, ampak dobro očisti usta. 

Na kratko: Korektna bela zvrst. Glede na kvaliteto drugih vin iz te kleti, sem pričakoval malo več.
Ujemanje s hrano: Vino bi ponudil k bolj mastnim ribam (npr. rombu) iz pečice. 

Do naslednjič ...

četrtek, 3. september 2015

Teodor belo (selekcija) - Marjan Simčič

Pozdravljen ljubitelj vina!

Marjan Simčič je poleg Aleša Kristančiča (vinska klet Movia) v svetu zagotovo najbolj prepoznaven slovenski vinar. Je eden izmed tistih, ki je Slovenijo kot vinsko deželo postavil na zemljevid. V njegovi vinski kleti pridelujejo tri linije vin: osnovno, selekcijo in "opoko". Slednja velja za najkakovostnejšo in za zelo ekstremno. Grozdje za to linijo namreč raste na legah, kjer je veliko kamna (laporja). Od tukaj tudi ime za linijo;"opoka" je sinonim za lapor.

Danes bom predstavil eno izmed vin iz linije "selekcija". Gre za belo zvrst treh sort: rebule, sivega pinota in zelenega sauvignona (bivši furlanski tokaj). Način pridelave me je glede na okus vina malo presenetil. Vino vseh treh sort namreč macerirajo kar nekaj časa. Najdlje se macerira rebula (kar 14 dni). Torej bi po stilu pridelave lahko rekli, da gre za "oranžno vino". Vendar ga sam ne bi mogel uvrstiti v to skupino. Predvsem zaradi tega, ker v ustih ni zaznati tistega značilnega (nekaterim tudi motečega) priokusa maceriranih vin.

Letnik 2010 je bil za lanskim (2014) najslabši v 21. stoletju. Vendar me je kar nekaj vin tega letnika navdušilo. Verjamem, da je bilo to leto izredno težko narediti selekcijo dovolj kakovostnega grozdja za vina boljše kakovosti. Tudi zaradi tega sem mnenja, da se ta Teodor ne mora kosati s kakšnim prejšnjim. V ustih mu po mojem mnenju nekoliko zmanjka telesa. Posledica tega pa je, da se ob malo višji temperaturi vina, začne v ustih čutiti alkohol.

Na tem mestu bi rad pohvalil urejenost in ažurnost spletne strani te vinske kleti. Mislim, da bi lahko služila za zgled drugim.



Sorte: 60% rebula, 20% sivi pinot in 20% sauvignonasse
Letnik: 2010
Sladkorna stopnja: suho
Alkoholna stopnja: 13.5%
Vinifikacija: Maceracija poteka ločeno po sortah (rebula - 14 dni, sauvignonasse - 5 dni in sivi pinot - ? dni). Vse sorte zorijo 22 mesecev ločeno (rebula in sauvignonasse v velikih hrastovih sodih ter sivi pinot v barrique sodčkih).

Opis vina:
Vino je srednje intenzivno slamnato zlate barve. Aroma je sprva bolj diskretna, ponudijo se arome kruhove skorje in les. Ko pa se odpre, je vonjati suho rumeno sadje in v ozadju nežno noto vanilije. V ustih je vino suho, s prijetno kislino (rebula), lepo masleno in pitno. Če je pretoplo, začne alkohol malenkost izstopati. Pogrešam tudi malo mineralnosti, ki bi vinu dodala nekaj širine. Pookus je kar dolg, rahlo grenak, topel in lepo očisti usta. 

Na kratko: Zanimivo vino, vendar ne popolnoma zaokroženo. Predvidevam, da je vino katerega drugega letnika boljše. 
Ujemanje s hrano: Vino bi postregel k jagenjčkovim zarebrnicam v zeliščni skorjici. Odlično bi se prileglo tudi pikantnem lososovem steaku.

Do naslednjič ...